If you have taken part in a race and your results have not been published on the website, please can you make sure it is added by contacting us using the contact form (select website query) and provide the details.

This information helps the committee work out the Club Championship winners and validate Performance Awards.

Sometimes Race results do not show that you are DRR. Please can you make sure when entering you add DRR under the club section.  It’s always good to check by looking at the Race entries.

NOVEMBER

New York City Marathon – 4th November

             POS             NAME TIME
Nichola Dent 05:35:09
  Dan Micola 05:42:09

Marathon des Alpes-Maritimes Nice-Cannes – 4th November

             POS             NAME TIME
Tara Pountney 04:44:11

Cornish Marathon – 4th November

             POS             NAME TIME
Steve McAllister 04:48:38

Glen Ogle 33 Ultra – 4th November

             POS             NAME TIME
Ben Wells 05:35:00

Queen Elizabeth Olympic Park November 10K – 4th November

             POS             NAME TIME
Lee Murphy 00:39:02
  Tara Quinn 00:48:08

Golden Dragon 6 hour Challenge – 4th November

             POS             NAME TIME
Neil Currant 35.04 miles 06:07:00
  Susan Robinson 04:01:00 17.52 miles
  Jackie Muir 04:01:00 17.52 miles
  Cheryl Currant 03:21:00 13:14 miles

OCTOBER

Love Luton Half Marathon – 27th October

             POS             NAME TIME
Darren Deed 01:09:17
Darren Cornish 01:26:07
  Lee Murphy 01:29:17
John Murphy 01:32:38
Liam Dellar 01:33:26
Scott Riddell 01:33:47
  Mark Peddar 01:37:44
Shilen Mantri 01:43:14
  Mick Courtney 01:43:46
Wesley Thorne 01:45:53
Lee Jarman 01:47:05
  Mark Cornell 01:46:06
Ian Early 01:48:38
Dave Willis 01:52:12
John Brophy 01:53:35
Scott Ayres 01:54:48
Dean Bugler 01:57:23
Carmel Jarman 01:57:42
Paul Eggleton 01:58:44
Katy Ludwell 01:59:09
  Gordon Reeves 01:59:27
Kelly Bywaters 02:02:03
Jonathan Venning 02:03:15
Melody Ntambalika 02:06:16
Paul Stack 02:07:00
Phillip Tubbs 02:08:59
Richard Evans 02:10:57
Ursula Hewson 02:18:38
Jackie Muir 02:28:57
Susan Robinson 02:29:10
Paula Kearney 02:29:38
Samantha Hinton 02:34:31
Deborah Hooker 02:49:09
Barry Read 03:04:13

Love Luton 10k– 27th October

             POS             NAME TIME
  Teresa Warren 00:48:22
Andrew Punter 00:50:14
Ian Sage 00:50:52
Sharon Hawkins 00:50:57
  Sue McAvok 00:50:58
Steven Mcallister 00:51:39
Amanda Jeffreys 00:51:59
  Craig Sweet 00:59:36
Ruth Power 01:00:41
Louise Perry 01:01:31
Alison Griffiths 01:05:55
Sarah Cornell 01:06:22
Nikki Burch 01:07:33
Jeannette Eames 01:08:09
Karen Mulholland-Mcgroary 01:08:09

Beachy Head Marathon 26th October

             POS             NAME TIME
Robert Lee 05.37.16
Johanna Hadley 06.03.58
Tara Pountney 06.14.07
Claire Belmar 06.37.57
Alison Hunt 06.37.57
Darren Bates 06.46.12
Lucilla O’Brien 06.50.53
Sarah Humphreys 06.50.54
Shelah Surgey 06.57.20
Clare Bates 07.11.42

The  Endeavour Swanbourne – 20th October

POS NAME TIME
  Clifford Punter 01:35:00

Scotiabank Toronto Waterfront Half Marathon – 20th October

POS NAME TIME
  Clifford Punter 01:55:13

TCS Amsterdam Marathon – 20th October

POS NAME TIME
  Emaily Prejac 03:58:00

Langdale Marathon – 20th October

POS NAME TIME
  Dan Micola 06:08:09

Yorkshire Marathon – 20th October

POS NAME TIME
  Jeannette Eames 05:24:43
  Karen Mulholland-Mcgroary 05:24:43

Ampthill Trophy 10k – 20th October

POS NAME TIME
Frances Wynn 00:51:10
Shilen Mantri 00:51:59
Owen Hendry 00:57:00
Steven McAllister 00:59:42
Amanda Jeffreys 01:00:16
Kerrie Finley 01:00:39
Greer Kidney 01:07:08
John Reade 01:13:45
Samantha Hinton 01:16:58

Zafiro Palma Marathon – 13th October

POS NAME TIME
Mark Cornell 4:00:41
Mike Reilly 4:52:07
Dean Bugler 4:52:06

Zafiro Palma Half Marathon – 13th October

POS NAME TIME
Bryn Thomas 1:44:45
Claire Thomas 1:53:50
Ian Sage 2:11:04
Tara Pountney 2:10:32
Christina Lawrence 2:15:44
Lucilla O’brien 2:23:04
Sarah Humphreys 2:41:01

Zafiro Palma 10k– 13th October

POS NAME TIME
DAVID RYAN 0:58:30
MICHELLE JENNER 1:05:51
SARAH CORNELL 1:10:11
JANICA THOMPSON 1:11:52
CHERYL RYAN 1:18:02
WENDY COPE 1:18:03

Loch Rannoch Marathon– 13th October

POS NAME TIME
Dan Micola 05:24:51

Run Hatfield House Half Marathon – 13th October

POS NAME TIME
Greer Kidney 2:08:37
Melody Ntambalika 2:11:17
Ursula Hewson 2:19:16
Susan Robinson 2:43:06

SEPTEMBER

NSPCC MK Half Marathon  – 28th October

POS NAME TIME
Shilen Mantri 1.40.44
Teresa Warren 1.47.50
Mel Ntambalika 2.06.54
Phil Tubbs 2.07.17
Carmel Jarman 2.08.33
Kelly Bywater 2.14.30
Paul Stack 2.18.03

Tissington Trail Half Marathon  – 27th October

POS NAME TIME
  Cheryl Currant 02:10:30

Khunjerab Pass Marathon – 22nd September

POS NAME TIME
  Dan Micola 06:26:23

Disneyland Paris-Val d’Europe Half Marathon – 22nd September

POS NAME TIME
  Janica Thompson 03:35:44
  Lisa Bracken 03:35:44
  Tara Pountney 03:35:44

Leighton 10 – 22nd September

POS NAME TIME
WOODWARD, Winston 01:07:46
CORNISH, Darren 01:07:05
PEDDER, Mark 01:12:23
CURRANT, Neil 01:14:51
PREJAC, Emily 01:15:58
MANTRI, Shilen 01:16:11
THOMAS, Bryn 01:18:20
WARREN, Teresa 01:20:18
CURTIS, Robert 01:20:43
AYRES, Scott 01:23:19
HAYLOCK, Robert 01:23:44
THOMAS, Claire 01:23:58
EARLY, Ian 01:26:08
PUNTER, Andrew 01:26:24
PUNTER, Clifford 01:28:50
HADLEY, Johanna 01:30:52
SAGE, Ian 01:31:32
PHEE, Lisa 01:32:36
FINLEY, Kerrie 01:33:26
PALMER, Tracey 01:34:00
HENDRY, Owen 01:34:48
MCALLISTER, Steven 01:35:26
GOLDING, Anne 01:37:09
NTAMBALIKA, Melody 01:38:19
STACK, Paul 01:39:17
EVANS, Richard 01:40:31
TUBBS, Phillip 01:40:50
HUNT, Alison 01:41:49
FOOKS, Claire 01:45:31
CURRANT, Cheryl 01:50:34
BRIGHT, Mark 01:50:42
O’BRIEN, Lucilla 01:52:12
KEARNEY, Paula 01:54:04
MULHOLLAND-MCGROARY, Karen 01:54:04
POWER, Ruth 01:55:37
HUMPHREYS, Sarah 01:55:51
SURGEY, Shelah 01:58:29
MUIR, Jackie 02:04:50
ROBINSON, Susan 02:05:00
HOOKER, Deborah 02:06:10
HINTON, Samantha 02:06:42
READE, John 02:09:16

Swim Serpentine – 22nd September

POS NAME TIME
  Robert Lee 01:02:40

Welwyn Half Marathon – 22nd September

POS NAME TIME
  Steve Burgess 01:57:02
  Dean Bugler 01:57:45

Bovingdon Parish 10k

POS NAME TIME
  Rebecca Shotbolt 01:21:52

North Norfolk Triathon (1 mile sea swim / 25 mile bike, 6 mile run) – 16th September

POS NAME TIME
  Jeanette Walster 02:40:12

Eaton Dorney Olympic Triathlon  (1 mile swim / 25 mile bike, 6 mile run) – 16th September

POS NAME TIME
  Steve Burgess:07 02:46:09
  Gordon Reeves 02:57:07
  Andrew Noyes 03:12:59

Richmond RunFest Half Marathon – 16th September

POS NAME TIME
  Johanna Hadley 01:53:35
  Robert Lee 02:17:53
  Shelah Surgey 02:56:22

Harrow Half Marathon – 16th September

POS NAME TIME
  Ben Warren 01:24:52
  Teresa Warren 01:44:46
     
Paul Stack 2.06.04
Mel NTAMBALIKA 2.06.36
Lucilla O’BRIEN 2.21.09
Sarah Humphreys 2.29.56

Bucks Epic 10k – 16th September

POS NAME TIME
Katy Ludwell 1.07.37
Tara Poutney 1.09.05
Jo Fossey 1.11.06
Darren Bates 1.13.42
Samantha HINTON 1.33.13

Kew Gardens 10k – 15th September

POS NAME TIME
Claire Thomas 00:48.57
Johanna Hadley 00:50.28
Robert Lee 00:50.38
Sharon Hawkins 00:53.05
Clare Bates 00:58.14
Ursula Hewson 00:58.24
Claire Fooks 00:59.04
Ruth Power 0:1.00.22
Cheryl Currant 0:1.00.43
Shela Surgey 0:1.01.20
Paula Kearney 0:1.03.55
Deb Hooker 0:1.09.16
Lorna Morison 0:1.10.32
Susan Robinson 0:1.10.32
Wendy Mitchell 0:1.28.22

Bedford Half Marathon -1st September

POS NAME TIME
  David Willis 02:04:14
  Darren Bates 02:16:29

AUGUST

Bedford Twilight 10k – 31st August

POS NAME TIME
Shilen Mantri 00:44:03
Steven McAllister 00:50:22
Tara Pountney 00:56:57
Darren Bates 00:57:05
Cheryl Currant 01:05:50
Trisha McSkeane 01:09:31
Jackie Muir 01:11:58
Susan Robinson 01:12:45

Spitfire 10k – 31st August

POS NAME TIME
Claire Belmar 01.00.10
Shelah Surgey 01.04.38
John Reade 01.09.22
Julia Litchfield 01.15.48

Plym Trail Summer Marathon – 25th August

POS NAME TIME
  Dan Micola 06:37:58

Southern African Challenge – 3rd – 10th August

  EVENT TIME
Dan Micola Durban Coastal Marathon, SOUTH AFRICA, 3 August 2019 06:16:10
Sani Pass Marathon, LESOTHO, 4 August 09:14:05
Sand River Marathon, eSwatini, 5 August 06:56:05
Hwange Marathon, Zimbabwe, 7 August 06:37:36
Chobe Marathon, Botswana, 8 August 07:29:19
Impalila Island Marathon, Namibia, 9 August 07:11:32
Zambezi Waterfront Marathon, Namibia, 10 August 08:32:46

Boxend Tri – 15th August

POS NAME TIME
  Kerrie Finley 01:33:32
  Carly Humphreys 01:33:32

Burnham Beeches Half Marathon – 11th August

POS NAME TIME
Mark CORNELL 01.40.10
  Andrew Derbidge 02.00.25
  Melody Ntambalika 02.01.47
  Paul Stack 02.06.42
  Claire Fooks 02.16.00
  Shelah Surgey 02.32.56
  John Reade 02.44.46

Burnham Beeches 10k – 11th August

POS NAME TIME
Tara Pountney 57.29
  Cheryl Currant 1.03.08
  Sarah Cornell 1.06.44
  Janica THOMPSON 1.10.05

Dorney Lake 10k – 11th August

POS NAME TIME
  Shileen Mantri 00:44:36

Stopsley 5 mile Trail – 11th August

POS NAME TIME
2 Neil Currant 00:34.05
Tara Quinn 00:40.46

Stopsley 10 mile Trail – 11th August

POS NAME TIME
Sharon Hawkins 01.35.49
  Sue Mcavock 01.35.50
  Carmel Jarman 01.38.38
  Kelly Bywaters 01.38.38
  Hayley Keeble 01.47.35
  Phillip Tubbs 01.46.34
  Lee Jarman 01.47.37

Bearbrook 10k – 6th August

POS NAME TIME
Winston Woodward 0:38:26
Lee Murphy 0:39:15
Scott Riddell 0:41:55
Neil Currant 0:43:51
Mark Cornell 0:44:40
Shilen Mantri 0:44:45
Robert Haylock 0:47:18
Teresa Warren 0:47:32
Lee Jarman 0:49:24
John Brophy 0:50:26
Dean Bugler 0:50:42
Andrew Punter 0:51:13
Clifford Punter 0:51:28
Johanna Hadley 0:51:32
Carmel Jarman 0:52:04
Tara Quinn 0:52:29
Darren Bates 0:53:27
Ian Sage 0:54:48
Kerrie Finley 0:55:22
Tracey Palmer 0:55:55
Melody Ntambalika 0:55:57
Kelly Bywaters 0:57:01
Alison Hunt 0:57:37
Mark Logue 0:57:56
Tara Pountney 0:58:16
Mark Bright 0:59:44
Ursula Hewson 1:00:02
Clare Bates 1:00:00
Claire Fooks 1:01:44
Sarah Cornell 1:04:11
Cheryl Currant 1:05:24
Shelah Surgey 1:10:39
John Reade 1:11:28
Susan Robinson 1:11:30
Jackie Muir 1:11:39
Lorna Morison 1:13:03
Nicola Burch 1:13:11
Paula Kearney 1:14:56
Karen Carrington 1:15:04
Deborah Hooker 1:17:42

JULY

Doug Anderson 5k – 31st July

POS NAME TIME
Winston Woodward 00:18:21
Margaret Dewinter 00:25:09
Ian Sage 00:25:29
Shelah Surgey 00:32:15
John Reade 00:33:41

Lee Valley Fest 10 mile – 28th July

POS NAME TIME
  NAME TIME
Jason Ward 1.17.55
Dean Bugler 1.24.29
Mel Ntambalika 1.33.17
Jackie Muir 2.01.01

MK 5000 – 28th July

POS NAME TIME
  Lee Murphy 00:17:35

                          London Tri Olympic (1.5 / 40 / 10) – 27th July

POS NAME TIME
  Robert Lee 02:50:29
  Emily Prejac 02:46:46

Fairlands Valley Challenge Ultra 50k – 21st July

POS NAME TIME
Neil Currant 05:20:00
Jeanette Walster 07:01:00
Greer Kidney 07:01:00

                              Fairlands Valley Challenge Marathon – 21st July

POS NAME TIME
Jonathan Venning 05:06:00
Kerrie Finley 05:52:00
Wendy Cope 06:46:00
Dan Micola 07:17:00

Boxend Triathlon – 21st July

POS NAME TIME
Magdalena Golebiewska 02:13:03
Richard Evans 03:23:20

Beds AAA 10k – 19th July

POS NAME TIME
Neil Currant 00:41:27
Tara Quinn (1st FV40) 00:47:27
Lee Murphy 00:47:27
Darren Bates 00:49:54
Ian Sage 00:53:07
Tara Pountney 00:55:19
Melody Ntambalika 00:56:37
Shelah Surgey (1st FV55) 01:04:00
John Reade (1st MV75) 01:04:18
Samantha Hinton 01:13:37
Paul Hinton 01:15:48

Hellfire Half Marathon– 14th July

POS NAME TIME
Scott Ayres  01:54:19
Liz Harding  01:58:43
Mike Reilly  02:01:04
Paul Stack  02:16:28
Wendy Cope  02:16:49

Hellfire 10k– 14th July

POS NAME TIME
Andrew Derbidge  00:58:15
Owen Hendry  00:58:37
Trisha McSkeane  01:13:52

Run Hadleigh Park 10 mile – 7th July

POS NAME TIME
Sarah Humphreys 01:57:32
Lucilla O’Brien 01:58:10

JUNE

John O’Callaghan 5 mile– 30th June

POS NAME TIME
Lee Murphy 30.06
Jose Santos 33.40
John Murphy 34.19
Emily Prejac 35.22
Bex Sharpe 37.19
Robert Haylock 37.35
Teresa Warren 37.40
Johanna Hadley 39.30
Sue McAvock 39.53
Clifford Punter 40.18
Tara Quinn 40.19
Dean Bugler 40.36
Paul Eggleton 40.55
Steven McAllister 43.06
Lee Jarman 43.37
Margaret Dewinter 43.50
Darren Bates 43.50
Tracey Palmer 44.05
Melody Ntambalika 44.38
Carmel Jarman 44.57
Kelly Bywaters 44.59
Alison Hunt 45.02
Richard Evans 45.34
Tara Pountney 46.16
Mark Bright 47.10
Ursula Hewson 49.02
Lisa Bracken 49.26
Paula Kearney 52.03
Anthony Noblett 53.43
John Reade 53.50
Jeannette Eames 54.42
Shelah Surgey 55.03
Lorna Morison 56.32
Jackie Muir 58.03
Susan Robinson 58.07
Julia Litchfield 58.18

Silsoe Stride 10k

POS NAME TIME
Natalie Sheer 01:23:35
Alison Ried 01:23:35

Salomon Trail Marathon – 15th June

POS NAME TIME
Mick Courtney  04:10:08
Mark Pedder  04:16:56
Scott Riddell  04:16:56
Liam Dellar  04:37:07
Mark Cornell  05:00:16
Mike Jackson  05:00:21
Anne Golding 05:29:32
Robert Curtis  05:29:36
Johanna Hadley  06:27:44
Robert Lee  06:27:47
Shelah Surgey  06:59:49

Salomon Trail Half Marathon – 15th June

POS NAME TIME
David Willis  02:28:18
Tara Pountney  02:49:28
Louise Perry  02:49:28
Lisa Bracken  03:03:49
Sarah Cornell  03:04:12
Janica Thompson  03:14:59
Nikki Burch  03:17:00
Dean Bugler  03:17:00

East Midlands Grand Prix Corby – 12th June

POS NAME TIME
Tara Quinn 00:39:46

St. Albans Walking Half Marathon – 9th June

POS NAME TIME
Liz Harding 03.43.11
Michelle Ayres 03:43:13

St. Albans Half Marathon – 9th June

POS NAME TIME
Sue McAvock 01.54.16
Andrew Derbidge 02.01.53
Kerrie Finley 02.04.38
Alison Hunt 02.11.30
Anne Coleman 02.21.48
Barry Read 02.48.14

Buckingham Half Marathon – 9th June

POS NAME TIME
Lui Faulkner 01:33:23

Derby Half Marathon – 9th June

POS NAME TIME
James Young 01:43:44

Marston 5k – 7th June

POS NAME TIME
Ben Warren 00:18:14
Scott Riddell 00:18.52
Mark Pedder 00:19.10
Jose Santos 00:19.19
Neil Currant 00:19.47
Mark Cornell 00:19.51
Shilen Mantri 00:20.46
Emily Prejac 00:21.04
Dave Morgan 00:21.16
Teresa Warren 00:22.18
Robert Haylock 00:22.30
Sarah Shynn 00:22.38
Tara Quinn 00:22.48
Sue McAvock 00:22.56
Claire Thomas 00:23.39
Steven McAllister 00:23.54
Johanna Hadley 00:24.05
Carmel Jarman 00:24.28
Mark Logue 00:24.54
Ian Sage 00:24.55
Amanda Jeffreys 00:25.19
Mark Bright 00:25.25
Paul Stack 00:25.35
Tara Pountney 00:26.17
Tracey B Palmer 00:26.59
Alison Hunt 00:26.57
Kelly Bywaters 00:26.57
Melody Ntambalika 00:27.52
Sadie Martin 00:27.59
Clare Bates 00:28.11
Sarah Cornell 00:28.29
Ursula Hewson 00:28.28
Claire Fooks 00:29.11
Karen Mulholland 00:29.35
Tony Noblett 00:29.38
Jeannette Eames 00:29.36
John Reade 00:30.16
Karen Larrington 00:30.23
Shelah Surgey 00:30.41
Paula Kearney 00:30.52
Cheryl Currant 00:30.51
Trisha McSkeane 00:31.16
Lorna Morison 00:31.20
Susan Robinson 00:32.31
Maggie Felmingham 00:33.51
Deb Hooker 00:33.57

7 in 7 Southern Caribbean Challenge – 2nd June – Dan Micola

DATE NAME TIME
2nd June San Juan Harbour Marathon 06:45:00
3rd June St Thomas Cove Marathon 07:18:00
4th June Philipsburg Waterfront Marathon 07:20:00
5th June St Kitts Waterfall Marathon 07:25:00
6th June Pitons Peak Marathon 07:39:00
7th June Carlisle Bay Marathon 08:23:00
8th June Caribbean Sea 2.5k Wheelchair! 00:35:10

Great Midlands Fun Run (8.5m) – 2nd June

POS NAME TIME
John Reade 01:34:44

MAY

Hatfield Broad Oak 10k – 27th May

POS NAME TIME
Sam Hinton 01:05:07
Paul Hinton 01:12:22

Vitality 10,000– 27th May

POS NAME TIME
Neil Currant 00:41:51
Shilen Mantri 00:43:35
Becky Sharpe 00:46:38
Ian Early 00:47:54
Tara Quinn 00:49:20
Andrew Derbidge 00:53:55
Lynn Russell 00:54:51
Rowena Baldwin 00:54:53
Paul Stack 00:58:11
Mark Bright 00:58:49
Ursula Hewson 01:02:10
Karen Mulholland-Mcgroary 01:02:25
Cheryl Currant 01:08:16

Edinburgh Marathon – 26th May

POS NAME TIME
Ian Punter 03:26:43
Johanna Hadley 03:59:06

Liverpool Rock ‘N’ Roll Marathon – 26th May

POS NAME TIME
Noel Bresland 04:32:32

Liverpool Rock ‘N’ Roll Half Marathon – 26th May

POS NAME TIME
Ian Sage 01:59:09
Shelah Surgey 02:26:25

Edinburgh 10k – 25th May

POS NAME TIME
Robert Lee 00:52:42

Liverpool Rock ‘N’ Roll 5k – 25th May

POS NAME TIME
Shelah Surgey 00:29:56
Ian Sage 00:29:57

Chester Half Marathon – 19th May

POS NAME TIME
Sue McAvock 01:48:58
Maria McKenna 02:02:04
Sharon Hawkins 02:02:37
Alison Hunt 02:05:04
Clare Bates 02:16:44
Claire Fooks 02:21:02
Jeannette Eames 02:21:14
Karen Mulholland 02:21:14
Ursula Hewson 02:25:04
Paula Kearney 02:25:52
Susan Robinson 02:41:41
Magdalena Golbiewska 02:42:33
Deb Hooker 02:42:42
Wendy Mitchell 02:53:48

A Hard Days Run, Wokingham – 19th May

POS NAME TIME
Dan Micola 06:18:00

Stevington 12k – 12th May

POS NAME TIME
Tracey Palmer 01:13:54
Darren Bates 01:02:41

Greenway Challenge– 12th May

POS NAME TIME
Liz Harding 02:08:15
Greer Kidney 02:08:25

Dulux London Revolution Trails – 12th May

POS NAME TIME
Lisa Phee 08:00:32

MK Marathon – 6th May

POS NAME TIME
Jose Santos  03.18.28
Neil Currant 03.28.01
Liam Dellar  03.32.26
Shilen Mantri  03.57.12
Amanda Jeffreys  04.26.00
Owen Hendry  04.27.34
Kerrie Finley 04.42.37
Phil Tubbs  05.00.39
Paula Kearney  05.13.50

MK Half Marathon – 6th May

POS NAME TIME
Tara Pountney 02.08.16
Louise Perry  02.08.54
Sarah Cornell  02.18.38
Sarah Humphreys  02.21.25
Karen Mulholland 02.25.43
Karen Larrington  02.25.43
Ursula Hewson  02.25.44
Jeannette Eames  02.28.16
Susan robinson 02.28.21
Cheryl Ryan  02.30.33

MK Marathon Relay – 6th May

POS NAME TIME
7 Top Cats (Mark Pedder, Cahal Mcconville, Mark Cornell, Lee Harper) 03:06:36

MK Rocket 5K – 5th May

POS NAME TIME
James Young 00:20.08
Caron Cannell 00:23.19
Lisa Jane Phee 00:23.48
Margaret Dewinter 00:23.48
Jose Santos 00:23.48
Joanna Jeffs 00:24.17
Jeannette Eames 00:28.07
Ruth Power 00:28.10
John Reade 00:28.28
Sarah Humphreys 00:28.47
Suzanne Spicer 00:29.42
Susan Robinson 00:32.23
Julia Litchfield 00:32.32
Cheryl Currant 00:32:50

Marathon ASBAC, Ain Tagourait, Tipaza Province, Algeria – 5th May

POS NAME TIME
Dan Micola 05:40:00

APRIL

London Marathon – 28th April

POS NAME TIME
Jeannette Eames 05:18:50
Robert Haylock 03:58:24
Robert Lee 04:44:34
Sean Matthews 05:12:49
Claire Lamond (Mcfauld) 05:48:07
Dan Micola 05:41:40
Ellie Monk 04:28:20
Mel Mwa-Sylvester (Ntambalika) 04:38:14
Tara Quinn 03:58:55
Bex Sharpe 03:55:03
Suzanne Spicer 05:18:09
Teresa Warren 03:50:07
Ben Wells 03:28:43
Darran Wilson 03:04:43
Steven McAllister 05:18:51
Tracy Villiers 05:06:05

Northampton Cakeathon – 20th April

POS NAME TIME
Neil Currant (31.1 miles) 05:19:36
Liz Harding (26.2 miles) 06:46:01
Claire Thomas (15.5 miles) 03:20:04
Kerrie FINLEY (10.35 miles) 01:55:01
Claire Lamond (10.35 miles) 02:50:09
Stuart Lamond (10.35 miles) 02:50:13
Shelah Surgey (10.35 miles) 03:34:28
Cheryl Currant (10.35 miles) 03:34:31
Paula Kearney (5.15 miles) 01:40:51
Deb Hooker (5.15 miles) 01:41:02

St Albans 10k – 19th April

POS NAME TIME
Steven McAllister 00:54:00
Robert Lee 00:58:53
Louise Perry 00:58:56
Shelah Surgey 01:04:59
John Reade 01:06:19

St  Albans Family Mile – 19th April

POS NAME TIME
2 Dewi Morgan 00:06:07
3 Dave Morgan 00:06:11

Livingston Half Marathon – 14th April

POS NAME TIME
Ben Wells 01:33:00

Brighton Marathon – 14th April

POS NAME TIME
Mark Pedder 03.14.54
Mick Courtney 03.26.28
Cahal Mcconville. 0.34.45
Scott Ayre 03.57.17
Carmel Jarman 04.05.13
Dean Bugler 04.26.05
Mel Mwa-Sylvester 04.35.16
Tara Pountney 04.41.26
Karen Mulholland 05.04.24
Jeannette Eames 05.04.26
Zoe Ewins 05.15.55
Paula Kearney 05.18.05
Ursula Hewson 05.30.23
Karen Larrington 05.38.54
Janica Thompson 05.40.24
Lorna Morison 05.52.38
Cheryl Currant 06.22.16

Brighton 10k– 14th April

POS NAME TIME
James Young  43:35
Lee Jarman  57:22
Nichola Dent 57:23
Sharon Hawkins Was Blackman 57:23 57:23
Hayley Keeble 57:27
Lisa Bracken  01:04:06
Magdalena Golebiewska  01:06:17
Deb Hooker  01:13:49

Fliwick 10k– 14th April

POS NAME TIME
Winston Woodward 00:39:29
Mathew Earles 00:41:10
Jose Santos 00:41:16
Mark Cornell 00:42:58
Sue Mcavock 00:48:42
Shaun Kirtley 00:50:01
Amanda Jeffreys 00:51:38
Ian Early 00:52:05
Paul Scholes 00:52:05
Johanna Hadley 00:51:55
Claire Thomas 00:52:02
David Willis 00:52:50
Margaret De Winter 00:53:22
Andrew Derbridge 00:53:57
Steven Mcallister 00:54:27
Ian Sage 00:55:24
Maria Mckenna 00:55:53
Alison Hunt 00:57:48
Steve Crossley 00:58:44
Sheila Morgan 01:00:13
Clare Bates 01:01:14
Shelah Surgey 01:04:01
Trisha Mcskeane 01:04:29
Samantha Hinton 01:04:47
Sarah Cornell 01:08:01
Cheryl Ryan 01:08:01
John Reade 01:08:23
Margaret Felmingham 01:14:42

Boston (UK) Marathon – 14th April

POS NAME TIME
Scott Riddell 03:14:00
Lisa Jane Phee 04:07:17
Andrew Noyes 04:18:52
Jonathan Venning 04:33:24
Clifford Punter 04:44:48

Saturn Running’s ‘Star Runs Episode IV: A New Run’ 3.3 miles– 13th April

POS NAME TIME
Dan  Micola 00:51:26

Manchester Marathon – 7th April

POS NAME TIME
Greer Kidney 04:25:41
Dan Micola 05:12:04

MARCH

Dorney Lakes Marathon Prep 20 Miles – 31st March

POS NAME TIME
Shilen Mantri 02:59:25

Leighton 10k – 31st March

POS NAME TIME
Shaun Kirtley 00:51:04
Steven McAllister 00:53:44
Carmel Jarman 00:53:40
Alison Hunt 00:56:22
Kelly Bywaters 00:57:04
Tracey Palmer 00:59:11
Shelia Morgan 00:59:15
Clare Bates 01:00:46
Steve Crossley 01:01:10

Bedford Autodrome 20 Mile– 31st                    March

POS NAME TIME
Susan Spicer 03:56:05

Bedford Autodrome Half Marathon – 31st                     March

POS NAME TIME
Mel Ntambalika 02:01:19
David Willis 02:25:30

Run Fest, Lee Valley – 24th March

POS NAME TIME
Johanna Hadley 01:57:34

Bedford Harriers Oakley 20 – 24th March

POS NAME TIME
Scott Ayres 02:47:49
Teresa Warren 02:55:45
Joanna Jeffs 02:57:42
Jason Ward 02:57:32
Robert Haylock 03:01:19
Carmel Jarman 03:03:03
Duncan Warner 03:02:36
Tara Quinn 03:04:03
Jonathan Venning 03:18:58
Linda Dunne 03:33:58
Sean Matthews 03:42:14
Phillip Tubbs 03:43:51
Richard Evans 03:45:35
Steven McAllister 03:51:11

London Landmarks Half Marathon – 24th March

POS NAME TIME
Shilen Mantri 01:43:21
Claire Belmar 02:25:52
Alison Griffiths 02:29:24

Charnwood Marathon – 24th March

POS NAME TIME
Dan Micola 06:55:31

Lulworth Cove Half Marathon – 23rd March

POS NAME TIME
Tara Pountney 03:11:58
Zoe Ewins 03:12:00
Janica Thompson 03:12:05

Milton Keynes 20 Mile – 17th March

POS NAME TIME
Winston Woodward 02:19:27
Liam Dellar 02:32:27
Shilen Mantri 02:56:01
Melody Ntambalika 03:14:52
Kerrie Finley 03:43:11
Phillip Tubbs 03:44:56
Karen Mulholland-Mcgroary 03:50:43
Jeannette Eames 03:52:06
Martin Cowley 03:52:05
Suzanne Spicer 03:56:59

Harpenden Half Marathon – 10th March

POS NAME TIME
Teresa Warren 01:56:48
Amanda Jeffreys 02:09:59
Kerrie Finley 02:11:33
Owen Hendry 02:11:42
Steven Mcallister 02:12:24
Steve Crossley 02:30:11
Diane White 02:37:29
Janica Thompson 02:47:25
Karen Mulholland-Mcgroary 02:47:25

Hillingdon 20– 10th March

POS NAME TIME
Darran Wilson 02:25:07
Scott Ayres 02:52:08
Tara Quinn 03:01:27

Zurich Marató Barcelona Marathon 2019 – 10th March

POS NAME TIME
Mark Cornell 03:56:40
Johanna Hadley 04:09:04
Dean Bugler 04:16:06
Shelah Surgey 05:10:02
David Willis 05:28:44

Wendover Woods Half Marathon – 10th March

POS NAME TIME
Craig A-sweet 02.02.22
Sue McAvock 02.02.24
Darren George 01:47:56

Vitality Big Half – 10th March

POS NAME TIME
Lisa Phee 01:48:28
Maria Mckenna 01:58:44
Melody Ntambalika 02:05:17
David Ryan 02:25:28
Cheryl Ryan 02:29:36
Ruth Power 02:20:00

Berkhamstead Half Marathon – 3rd March

POS NAME TIME
Winston Woodward 01:28:25
Scott Riddell 01:30:24
Alison Hunt 02:12:35
Clare Bates 02:31:25
Richard Evans 02:28:16
Janica Thompson 02:44:53

Cambridge Half Marathon – 3rd March

POS NAME TIME
Jeannette Eames 02:37:26
Karen Larrington 02:37:29
Martin Cowley 02:42:38
  Cheryl Currant 02:42:47

Be Half Marathon – 3rd March

POS NAME TIME
Carmel Jarman 01:50:28
Kelly Bywaters 02:00:46
Lee Jarman 02:03:46
Hayley Keeble 02:08:59
Nichola Dent 01:19:20

Oulton Park Marathon – 3rd March

POS NAME TIME
Dan Micola 05:38:06

Kinvara Rock & Road Marathon – 2nd March

POS NAME TIME
Dan Micola 05:18:00

FEBRUARY

3 in 2 Challenge Sunday Marathon, Ballina, Co. Mayo, Ireland – 24th February

POS NAME TIME
Dan Micola 05:38:00

Hardwick X-Stream – 17th February

POS NAME TIME
Shaun Kirtley 01:01:57

The Milton Keynes 10k Winter Warmer Run  – 17th February

POS NAME TIME
Ian Sage 00:56:02

Hampton Court Half Marathon – 17th February

POS NAME TIME
Gordon Reeves  01:42:05
Craig A-sweet  01:44:25
Ian Early  01:47:51
Sue McAvock  01:48:16
Maria McKenna  01:58:43
Andrew Noyes  02:00:39
Claire Lamond  02:57:59

Bramley 20 mile – 17th February

POS NAME TIME
Scott Ayres  02:51:10
Johanna Hadley  03:08:35
Lisa Jane Phee  03:14:35
Richard Moore  03:21:18
Shelah Surgey  03:59:52

Bramley 10 mile – 17th February

POS NAME TIME
Tara Quinn  01:30:21
Steven McAllister  01:37:37
Tara Pountney  01:39:01
Martin Cowley  01:46:46
Karen Mulholland-mcgroary 01:47:34
Jeannette Eames  01:56:00
Susan Robinson  01:56:07

Pyramids Marathon, Cairo, Egypt – 16th February

POS NAME TIME
Dan Micola 05:28:28

Queen Elizabeth Olympic Park Half Marathon– 10th February

POS NAME TIME
Tara Quinn 01:50:14
Karen Larrington 02:43:29
Ursula Hewson 02:47:15
Cheryl Currant 02:51:15
Emma Caswell 02:59:44

Stopsley Challenge – 10th February

POS NAME TIME
 Scott Ayres 00:02:30 17.4 miles
 Lisa BRACKEN 03:11:00 15.6 miles
 Richard EVANS 01:54:00 10.4 miles
 Zoe Ewins 02:55:00 15.6 miles
 Mark CORNELL 02:09:00 15.6 miles
Sarah CORNELL 00:58:00 5.2  miles
 Mick Courtney 02:47:00 20.8 miles
Magdalena Golebiewska  01:40:00 7.9  miles
 Sue McAvock 01:30:00  10.4 miles
 Wendy Mitchell 03:13:00 13.1 miles
 Tara POUNTNEY 02:49:00 15.6 miles
Shelah SURGEY 00:56:00 5.2  miles
 Janica THOMPSON 02:56:00 13.1 miles
 Cheryl Ryan.  00.58:00 5.2. miles

Brecon to Cardiff Ultra 70k– 10th February

POS NAME TIME
Dan Micola 10:24:00

Love Welwyn 10k– 10th February

POS NAME TIME
Jose Santos  00:41:58
Carmel Jarman  00:51:57
Kelly Bywaters  00:54:50
Hayley Keeble  00:58:35

Cancer Research Winter Run 10k– 3rd February

POS NAME TIME
 Bex Sharpe  00:49:24
 Jenny Lamond 00:52:51
 Claire Thomas 00:53:57
 Sharon Hawkins 00:56:44
 Sam Taylor 01:00:59
 Mel Mwa-Sylvester 01:01:01
 Tina Kenyon 01:01:06
 Claire Belmar (Fooks) 01:03:22
 Shelah Surgey 01:03:32
 Clare Bates 01:03:36
 Karen Mulholland Mcgroary 01:07:26
 Sarah Cornell 01:07:34
 Karen Larrington 01:07:38
 Magdalena Golebiewska 01:11:46
 Ursula Hewson 01:12:51
 Cheryl Ryan 01:12:55
 Deb Hooker 01:13:05
 Claire Mcfauld 01:13:15
 Emma Caswell 01:26:25
 Cheryl Currant 01:26:25
 Wendy Mitchell 01:26:26

JANUARY

Ashridge Duathlon– 25th January

POS NAME TIME
Rob Lee 10k run : 00:51:05
44k Bike : 02:04:00
5k run:    00:28:22

Serpentine 5k– 25th January

POS NAME TIME
Steve Kerin 00:19:15

Stowe Winter Trail Run #1 12k– 20th January

POS NAME TIME
Zoe Ewins 01:20:04
Lisa Bracken 01:20:05
Tara Pountney 01:20:07
Janica Thompson 01:30:56

Benfleet 15 mile– 20th January

POS NAME TIME
Scott Ayres 02:15:44

Essendon 10k– 20th January

POS NAME TIME
Liam Hoare 00:41:32

Fred Hughes 10 mile– 20th January

POS NAME TIME
Robert Curtis  01:11:51
Mick Courtney  01:14:23
Sue McAvock  01:19:59
Lisa Jane Phee  01:23:06
Johanna Hadley  01:24:37
Dean Bugler  01:26:13
Tara Quinn  01:26:00
Carmel Jarman  01:25:10
Ian Sage  01:29:31
Clifford Punter  01:30:15
Maria McKenna  01:30:37
Kelly Bywaters  01:31:14
Mel Mwa-Sylvester  01:37:21
Tina Kenyon  01:37:24
Steven McAllister  01:42:54
Martin Cowley  01:47:06
Diane White  01:51:06
Susan Robinson  01:54:51
Paul Stack  01:58:58
Jeannette Eames  01:57:58

Al Mouj Muscat Marathon, Oman– 20th January

POS NAME TIME
Dan Micola 06:00:57

Langsett Loop Marathon, Yorkshire – 13th January

POS

NAME

TIME

Dan Micola

06:43:08

Ooredoo Doha Marathon, Qatar – 11th January

POS

NAME

TIME

Dan Micola

05:13:39

Bedfordshire AAA Cross Country Championships – 5th January

POS

NAME

TIME

Lisa Jane Phee

00:43:56

Golding Anne

00:45:17

Amanda Jeffreys

00:45;47

Kerrie Jane

00:49.08

Tara Pountney

00:53:00

Zoe Ewins

00:53:00

Mark Pedder

00:52:06

Robert Curtis

00:55:30

Jose Santos

00:55:48

Mark Cornell

00:56:59

PREVIOUS YEARS

2018 Results2017 Results